Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy. Ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy, rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o najczęściej zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Ile kosztuje rekuperacja?

Na koszt zakupu rekuperacji, składa się zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Na koszt użytkowania rekuperacji, składa się konieczność wymiany filtrów, energia elektryczna niezbędna do jej funkcjonowania i okresowe przeglądy. Ceny rekuperacji oczywiście wahają się, w zależności od jakości zakupionych urządzeń i wymagań klienta. Prosto z mostu: Dla domu o powierzchni 150m2 instalacja rekuperacji na urządzeniu dobrej jakości kosztuje ok. 19000 złotych.

To jednak nie jest do końca prawda. Ostateczna cena rekuperacji jest o wiele niższa, a to dlatego, że decydując się na montaż rekuperacji, rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, których cena sięga i 12 tysięcy złotych!

Wykonując proste działanie odejmowania, wychodzi na to, że koszt zamontowania rekuperacji jest przeciętnie wyższy zaledwie o ok. 5 tysięcy złotych od tradycyjnego systemu wentylacji domu!

A koszty eksploatacji? Koszt kompletów filtrów aktualnie mieści się w przedziale kwotowym 150-200 zł, a filtry zmienia się co kwartał. Nawet doliczając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat (przeglądy, czyszczenie), okazuje się, że utrzymanie zwykłej lodówki jest o wiele większym wydatkiem, niż posiadanie rekuperacji.

Tyle że… W powyższym wyliczeniu nie uwzględniłem przecież, że Twoje roczne koszty ogrzewania domu zmniejszą się o 30%.

Okazuje się, że właściwym pytaniem powinno być: nie ile kosztuje się rekuperacja, tylko ile kosztuje Cię brak rekuperacji?.

Mam zresztą nadzieje, że przekonałem Cie powyżej, iż zalety z posiadania rekuperacji są na tyle duże, że uzasadniałyby jej posiadanie nawet, gdyby koszty jej montażu i użytkowania były trzy czy cztery razy wyższe!

Czy rekuperacja jest niezbędna?

Czy rekuperacja jest niezbędna? W jakiś sposób wentylować swój dom musisz. Do wyboru masz tak naprawdę tylko 2 opcje: wentylację grawitacyjną i rekuperację.

O tym, jakie są wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej już wiesz. Wiesz też, że koszt instalacji rekuperacji jest tak naprawdę niewiele wyższy od tej tradycyjnej wentylacji. Nawet pomijając kwestię kosztów, oszczędności energii, komfortu itd. korzyści zdrowotne wynikające z posiadania rekuperacji przesądzają sprawę.

Tak: rekuperacja jest niezbędną instalacją w Twoim domu!

Ale wybór należy do Ciebie. To jak? Wolisz, żeby Twoja rodzina żyła w domu z rekuperacją, czy bez?

Innymi słowy, rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Rekuperacja - najczęściej zadawane pytania

Na jakim etapie wykonuje się wentylację?

Pierwszy etap instalacji wentylacji mechanicznej polega na rozłożeniu przewodów wentylacyjnych . Ten etap wykonuje się najczęściej na etapie surowym zamkniętym, tuż przed lub wraz z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi, a przed wylewkami oraz przed tynkami. Można oczywiście wykonać instalację wentylacji w budynku o znacznie bardziej zaawansowanych pracach, ale jest to nieco trudniejsze i zazwyczaj wymaga wygospodarowania większej przestrzeni pod zabudowę instalacji. Drugim etapem prac, który wykonuje się już po wszystkich pracach wykończeniowych, jest montaż centrali wentylacyjnej (rekuperatora) wraz ze sterownikiem, anemostatami oraz kratkami zewnętrznymi (czerpni i wyrzutni). Drugi etap prac zamyka dokonanie pomiarów przepływu powietrza przez instalację, ponadto system zostaje poddany regulacji, ustawieniom harmonogramu pracy rekuperatora, a inwestorowi zostaje przekazana dokumentacja z pomiarów systemu niezbędna do późniejszego odbioru budynku w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Czy można podpiąć okap do instalacji wentylacyjnej? Czy okap w ogóle jest potrzebny?

Wykonanie instalacji odprowadzającej powietrze z okapu jest w każdym budynku bardzo pożądane. Pozwala na usunięcie powietrza zanieczyszczonego nadmiarem pary wodnej, tłuszczów i zapachów, których nie chcemy w domu. Nie zaleca się jednak podłączania go do instalacji wentylacji mechanicznej z uwagi na dużą wydajność wentylatorów okapu, która może zaburzyć przepływ powietrza w instalacji i zanieczyścić ją. Instalacja odprowadzająca zanieczyszczone powietrze z okapu powinna zostać odprowadzona poza budynek za pomocą kratki wywiewnej na elewacji budynku lub powinna być wpięta do kominków dachowych lub do wolnej kształtki wymurowanego kominu.

Czy w kotłowni może być wentylacja mechaniczna?

Według obecnie panującego prawa w Polsce możliwe jest wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w kotłowniach w kilku przypadkach. Jeśli w kotłowni znajduje się piec zasilany gazem ziemnym z zamkniętą komorą spalania, z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz, możemy wykonać zbilansowaną instalację wentylacji mechanicznej, tzn nawiewno-wywieną. W przypadku kotłowni z piecem na gaz płynny lub z kotłem na paliwo stałe, możemy zastosować jedynie wentylację grawitacyjną. Jeśli posiadamy pompę ciepła lub kocioł elektryczny możemy zastosować wentylację nawiewno- wywiewną lub wywiewną.

Czy we wszystkich drzwiach wewnętrznych muszą być podcięcia drzwi?

Tak, w przypadku drzwi do pokoi musimy przyjąć podcięcie o powierzchni 80cm2, natomiast w przypadku drzwi łazienkowych 220 cm2. Powyższe wartości oznaczają, że standardowe drzwi pokojowe o szerokości 80cm, powinny posiadać podcięcie o wysokości tylko 1cm, a takie same drzwi do pomieszczeń takich jak łazienki, pralnie, wc jedynie 2,75cm. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem szerokości drzwi, wysokości podcięć wyniosą jeszcze mniej i będą jeszcze mniej widoczne. Podcięcie drzwi zapewnia zlokalizowanym w pomieszczeniach punktom wywiewnym, swobodny przepływ powietrza, dlatego jest to tak ważne dla płynnego działania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czy instalację wentylacyjną można czyścić?

System wentylacji mechanicznej nie tylko można, ale i należy regularnie poddawać czyszczeniu, by uniknąć zabrudzeń kanałów wentylacyjnych. Konieczna jest także systematyczna wymiana filtrów powietrza na nowe (w zależności od zaleceń producenta, średnio raz na kwartał). Prace konserwatorskie polegające na czyszczeniu instalacji wykonuje się co 6 – 8 lat w zależności od wielkości instalacji, dokładności zastosowanych filtrów i ogólnej kondycji instalacji kontrolowanej podczas wykonywania corocznych przeglądów instalacji. Zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie. Doświadczeni monterzy firmy ECO Comfort zadbają o właściwe wyczyszczenie systemu oraz kanałów oraz przeprowadzą audyt działania instalacji po jej gruntownym wyczyszczeniu.

Czy wentylacją schłodzimy sobie dom i nie ma konieczności wykonania instalacji klimatyzacji?

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest filtrowanie powietrza oraz odzysk ciepła z powietrza usuwanego poprzez działanie wymiennika. Rekuperacja nie schłodzi domu w porze letniej, ale pozwoli na spore oszczędności na ogrzewaniu w porze zimowej. Jeśli chcemy połączyć korzyści finansowe z komfortem chłodzenia domu, warto rozważyć dodatkową instalację klimatyzacji: projekt oraz wycenę przygotują dla Państwa nasi doświadczeni w obu systemach specjaliści.

Czy można otwierać okna przy pracy wentylacji mechanicznej? Czy otwarte okna nie uszkodzą rekuperatora?

Dom z ciągle zamkniętymi oknami? Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie takiej możliwości! Otwieranie okien nie ma żadnego wpływu na pracę rekuperatora, dodatkowo właściciele systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mogą wyłączyć wentylator nawiewny lub wyłączać wentylator wywiewny, w zależności od swoich preferencji dotyczących świeżego powietrza wiosennego oraz temperatury powietrza zewnętrznego. A to wszystko przy szeroko otwartych oknach!

Czy grzałka w rekuperatorze jest kosztowna?

Rola grzałki w rekuperatorze jest nie do przecenienia: jej zadaniem jest ochronienie wymiennika ciepła przed zamarzaniem. Należy pamiętać, że to rekuperator steruje pracą grzałki, biorąc pod uwagę wszystkie parametry dotyczące temperatury: może zatem dojść do sytuacji, w której grzałka nie podejmie pracy nawet przy minusowych temperaturach, ponieważ sterownik jednostki nie uruchomi jej, uznając to za niekonieczne. Koszty użytkowania grzałki nie należą do wysokich, urządzenie jest uruchamiane praktycznie tylko i wyłącznie w czasie bardzo mocnych, ujemnych temperatur w okresie zimowym, zatem pobór energii elektrycznej nie należy do wysokich.

Czy rekuperator rozwiąże problem smogu?

Sezon jesienno-zimowy zawsze wiąże się z problematyczną kwestią zanieczyszczenia powietrza. Smog, czyli mieszanina trujących substancji, zebrana w unoszącej się nad naszymi miastami mgle, jest trujący: powoduje problemy z układem oddechowym, układem krążenia, ale i układem nerwowym. Smog nie pozostaje bez wpływu na kobiety ciężarne, przyczynia się także do większej zapadalności na choroby nowotworowe. Skutecznym narzędziem do walki ze śmiertelnie trującą chmurą pyłów jest wentylacja mechaniczna z wbudowanymi filtrami antysmogowymi. To właśnie filtry powietrza blokują pyłom PM 10, PM 2.5 oraz PM 1 drogę do naszych domów, a nam pozwalają oddychać czystym i wolnym od smogu powietrzem.

Czy instalacja jest słyszalna? Warunki pomiaru.

Prawidłowo zaprojektowana oraz precyzyjnie zamontowana rekuperacja wyróżnia się bezgłośnym dzialaniem. Warto pamiętać, że nie tylko klasa energetyczna urządzenia, ale przede wszystkim sposób jego montażu przekłada się bezpośrednio na poziom hałasu, który generuje system wentylacji mechanicznej. Z tego względu prace instalacyjne warto powierzyć tylko firmom odznaczającym się doświadczeniem na rynku. ECO Comfort to gwarancja projektu dopasowanego do potrzeb inwestora oraz najwyższej jakości techniki montażu, która uwzględnia takie czynniki jak: średnice przewodów wentylacyjnych, izolacja przewodów oraz dobór odpowiednich tłumików. Warto zaznaczyć, że regulacji instalacji oraz pomiarów natężenia hałasu dokonuje się na najwyższym biegu pracy centrali wentylacyjnej. W takich warunkach możliwe jest wystąpienie lekkiego szumu powietrza przepływającego przez talerzyki kierunkowe anemostatów jednak przy standardowym użytkowaniu na niższych biegach instalacja jest niesłyszalna. Wykonywane przez nas instalacje wyróżniają się poziomem hałasu plasującym się w okolicach 25-30 dB w pomieszczeniach zamkniętych w standardowym trybie pracy rekuperatora (poniżej progu słyszalności większości z nas) przez co gwarantują skuteczne i komfortowe działanie wentylacji mechanicznej.

Jak często wymagany jest serwis rekuperatora ? Kiedy wymieniać filtry? Co wchodzi w skład serwisu?

Konserwację i przegląd instalacji rekuperacji powinno przeprowadzać się co najmniej raz w roku. Takie działania prewencyjne zabezpieczają użytkowników systemu przed zabrudzeniami kanałów, które mają bezpośredni wpływ na wydajność rekuperacji. O konieczności wymiany zużytych filtrów powietrza użytkownik zostanie poinformowany poprzez komunikat w panelu sterującym. Zanieczyszczonych filtrów nie należy prać, ani odkurzać: ze względu na ich budowę z delikatnych mikrowłókien jest to bezcelowe: nawet najdokładniej wyprany filtr nadal będzie zanieczyszczony. Wymiany zużytych filtrów na nowe dokonuje się średnio co 3 miesiące. W skład przeglądu wchodzi:

  • czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
  • wymiana filtrów
  • kontrola instalacji
  • kontrola odpływu skroplin
  • kontrola i czyszczenie czerpni
  • kontrola i czyszczenie wyrzutni
  • kontrola regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
  • kontrola ustawień rekuperatora
  • sprawdzenie wnętrza rekuperatora
  • poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora

Jakie można popełnić błędy przy montażu i wyborze?

Najpoważniejszym błędem, który jest niestety bardzo powszechny, jest montaż rekuperacji bez wykonania projektu. Jest to zazwyczaj pochodna tego, że za instalację rekuperacji bierze się osoba nie mająca do tego kompetencji, np. elektryk. Tylko wcześniejsze przygotowanie projektu rekuperacji umożliwia sprawne i poprawne zamontowanie tego systemu – począwszy od wyboru mocy urządzenia, przez dobór średnicy kanałów, na odpowiedniej regulacji rekuperatora skończywszy.

Drugim problemem z którym często się spotykamy, jest brak izolacji na kanałach, co sprawia, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii, ile by mogła przy odpowiedniej izolacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zupełnego braku efektywności rekuperacji lub popsucia urządzenia!

Trzeci powtarzający się błąd, to nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, przez co rekuperacja staje się hałaśliwa i wpływa to negatywnie na komfort domowników.