Temat charakterystyki energetycznej budynków pojawił się w świadomości właścicieli nieruchomości w 2014 roku, kiedy w życie weszła ustawa regulująca zasady sporządzania tego typu dokumentacji. Od tamtej pory kilkukrotnie dokonano zmian, a największą były te, które zaczęły obowiązywać od kwietnia 2023 roku. Na horyzoncie pojawiają się kolejne zmiany, jak np. te dotyczące podziału budynku na klasy energetyczne. W tym artykule przybliżymy świadectwa energetyczne budynków – jakie obowiązki spoczywają aktualnie na właścicielach nieruchomości i jakie regulacje pojawiają się na horyzoncie.

CZYM JEST ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE I CO ZAWIERA?

Jeśli niedawno budowaliście swój dom, to z pewnością temat świadectwa energetycznego jest wam znany. Osoby, które dopiero jednak rozpoczynają realizację wybranego projektu lub dawno temu wprowadziły się do swojego wymarzonego domu, nie do końca muszą wiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne. A jak się okazuje, może ono dotyczyć wszystkich tych trzech grup właścicieli.

Otóż świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument zawierający zbiór danych wskaźników energetycznych budynku, który określa całkowite zapotrzebowanie na energię potrzebą, by móc użytkować go zgodnie z przeznaczeniem.

Najważniejszym elementem tego dokumentu jest ocena charakterystyki energetycznej budynku, który zawiera takie informacje, jak:

  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową,
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię powrotną,
  • jednostkową wielkość emisji CO2,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.
NOWELIZACJA USTAWY O ŚWIADECTWACH ENERGETYCZNYCH

Jeszcze do niedawna obowiązek posiadania tego dokumentu obejmował tylko nieruchomości, które zostały wybudowane po 2009 roku. Wraz z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku, taki obowiązek spoczywa od 2024 roku na wszystkich właścicielach. Mowa nie tylko o budynkach wielorodzinnych ale również jednorodzinnych. Taki certyfikat jest wystawiany przez uprawnionego audytora sporządzającego właściwą dokumentację.

ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE NIEZBĘDNE PRZY SPRZEDAŻY LUB WYNAJMIE

Jedną z ważniejszych zmian jest fakt, iż świadectwo energetyczne będzie wymagane podczas procesu wynajmu (najemca powinien otrzymać kopię tego dokumentu) lub sprzedaży nieruchomości (w tym przypadku sprzedający będzie musiał dołączyć świadectwo do aktu notarialnego). Brak certyfikatu energetycznego sprawi, że właściciel nieruchomości, który nie dopilnował obowiązku, otrzyma karę grzywny, która może sięgnąć 5000 zł.

ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE - OBOWIĄZKI I WYJĄTKI

Od 2024 roku certyfikat energetyczny będzie dotyczył wszystkich właścicieli – zarówno istniejących nieruchomości, jak również powstających budowli. Co ważne, wymóg dotyczy także mieszkań – w tym przypadku będzie dotyczyć nie całego budynku, a jedynie lokalu własnościowego. Świadectwo energetyczne będzie też potrzebne do odbioru domu.

Jak się jednak okazuje, istnieje kilka wyjątków – z konieczności posiadania takiej dokumentacji będą zwolnieni zarządcy bądź właściciele:

  • mieszkań mniejszych niż 50 metrów kwadratowych,
  • budynków zabytkowych objętych kontrolą konserwatora,
  • kościołów i innych obiektów religijnych,
  • budynków przeznaczonych do gospodarki rolnej.

Kolejną nowością jest rozdział na temat przepisów związanych z wymaganą kontrolą systemów klimatyzacji oraz ogrzewania. W nowelizacji zaproponowano okresy weryfikacji systemów w zależności od ich rodzaju oraz mocy. Warto zaznaczyć, że świadectwa energetyczne mogą być wystawiane jedynie przez osoby posiadające uprawnienia, a ich rejestr prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sam dokument ważny jest przez 10 lat, chyba że przeprowadzono w międzyczasie termomodernizacje.

Tak, od 28 kwietnia 2023 roku wszystkim sprzedawcom i wynajmującym budynku mieszkalnego lub użytkowego będzie wymagane przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi ważną część informacji na temat budynku, która ma na celu ułatwienie przy podejmowaniu decyzji ze strony nabywców i najemców.

Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, musisz wynająć certyfikowanego audytora energetycznego. Najlepiej skorzystać z usług naszej firmy i uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej . Audytor zbierze odpowiednie dane, aby wyliczyć średnie zużycie energii, zużycie energii w porównaniu do odpowiednich budynków referencyjnych, a także wskaźnik energetyczny budynku. Po wykonaniu wszystkich wymaganych analiz, audytor sporządzi świadectwo charakterystyki energetycznej, które możesz wykorzystać do celów obrotu nieruchomościami.

Koszt uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, lokalizacja oraz rodzaj systemu grzewczego.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane dla wszystkich budynków mieszkalnych i użytkowych sprzedawanych lub wynajmowanych od 28 kwietnia 2023 roku. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm, instytucji i przedsiębiorstw. Dodatkowo wybrane budynki użyteczności publicznej i inne powyżej 250 m² również objęte są tym obowiązkiem.

Nie, świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane dla wszystkich budynków. Obowiązek posiadania świadectwa dotyczy przede wszystkim budynków mieszkalnych i użytkowych sprzedawanych lub wynajmowanych oraz dodatkowo wybranych budynków użyteczności publicznej i innych powyżej 250 m².

Tak, od 28 kwietnia 2023 roku wszystkie budynki mieszkalne i użytkowe sprzedawane lub wynajmowane wymagają świadectwa charakterystyki energetycznej.

Nie wszystkie budynki wymagają świadectwa charakterystyki energetycznej. Przykłady budynków które nie wymagają świadectwa: budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej; przemysłowe oraz gospodarcze, niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego; mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku; wolnostojące o o powierzchni użytkowej poniżej 50m2; gospodarstwa rolne o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m²*rok).

Właściciele domów i mieszkań, którzy nadal chcą je użytkować, są zwolnieni z obowiązku przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwo będzie wymagane tylko w przypadku sprzedaży lub wynajmie budynku.

Nie, od 28 kwietnia 2023 roku wszystkie budynki mieszkalne i użytkowe sprzedawane lub wynajmowane wymagają świadectwa charakterystyki energetycznej. Dlatego nie można sprzedać domu bez tego dokumentu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać jedynie osoba wpisana do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Certyfikat energetyczny jest wymagany ustawowo przy sprzedaży lub najmie budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi ważną część informacji na temat budynku, która ma na celu ułatwienie decyzji nabywców i najemców. Informuje ono o średnim zużyciu energii przez budynek, co pozwala potencjalnym nabywcom i najemcom zorientować się w efektywności energetycznej obiektu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez okres 10 lat, ale w przypadku zmian w systemie grzewczym, wprowadzeniu zmian w budynku, zmianie jego użytkowania lub termomodernizacji, będzie ono musiało zostać zaktualizowane.

Świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest ustawowo przy sprzedaży lub wynajmie budynków, pomaga uzyskać pełny obraz budynku i jego efektywności energetycznej. Informuje ono o średnim zużyciu energii przez budynek, co pozwala potencjalnym nabywcom i najemcom zorientować się w efektywności energetycznej obiektu.

Tak, wszyscy deweloperzy będą musieli przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej dla każdego budynku, który sprzedają lub wynajmują. Świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi ważną część informacji na temat budynku, która ma na celu ułatwienie decyzji nabywców i najemców.

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej różnią się od siebie pod wieloma względami. Audyt energetyczny to szczegółowy proces, podczas którego audytor dokonuje wizji lokalnej i zbiera odpowiednie dane, aby wyliczyć średnie zużycie energii, zużycie energii w porównaniu do odpowiednich budynków referencyjnych, a także wskaźnik energetyczny budynku. Natomiast świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który zawiera wyniki audytu i jest wymagany, aby móc sprzedać lub wynająć budynek.