Magazyn energii – powerbank dla Twojego domu

Magazyn energii to urządzenie, które często nazywane jest akumulatorem. W wyrażeniu tym jest wiele prawdy, ponieważ magazyn to taki powerbank, czyli bateria, która gromadzi i magazynuje wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię. Zgromadzoną w magazynie energię można wykorzystać w dowolnym momencie, zyskując jednocześnie większą niezależnością energetyczną i finansową.

Jak działa magazyn energii?

Wbrew pozorom, praca magazynu energii jest dość prosta, a nawet oczywista. Instalacja fotowoltaiczna, która zlokalizowana jest na dachu lub gruncie produkuje energię, która w pierwszej kolejności zużywana jest na bieżące potrzeby konsumentów – prąd zasila domowe sprzęty i urządzenia. Jeżeli panele wytworzą więcej prądu niż wynosi realne zapotrzebowanie domu (pobór energii jest mniejszy od produkcji), energia trafia do magazynu, w którym jest gromadzona i przechowywana. Proces ten odbywa się dzięki wbudowanemu w magazyn modułowi, który potrafi określić, gdzie w danym momencie skierować energię. Można więc powiedzieć, że magazyn to taki akumulator z możliwością sterowania energią.

 

Kiedy fotowoltaika zakończy swoją pracę – np. w nocy, prosument może korzystać z prądu, który w ciągu dnia został wyprodukowany i trafił do wspomnianej baterii, czyli magazynu energii. Stamtąd prąd wysyłany jest do domowych gniazdek, z których korzystają mieszkańcy domu. Jeżeli magazyn zostanie w całości zapełniony, energia zostanie wysłana do sieci.

 

Posiadanie magazynu energii ma swoje przełożenie na obniżenie kosztów za prąd i poprawę współczynnika autokonsumpcji. Prosument korzysta w większości z prądu wytworzonego przez swoją instalację – na bieżąco lub po czasie, wykorzystując do tego urządzenie, jakim jest magazyn energii. Posiadanie magazynu poprawia wspomniany współczynnik autokonsumpcji, ponieważ  nadwyżki nie są wysyłane w pierwszej kolejności do sieci, tylko magazynowane w baterii. Działania takie pozwalają również w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy energii. Warto zaznaczyć, że energia, która jest konsumowana na bieżąco ma większą wartość niż energia, która zostanie pobrana z sieci.

magazyn energii
magazyn energii

Magazyn energii – korzyści

  • Współpraca z instalacją fotowoltaiczną – magazyn energii to urządzenie, dzięki któremu wyprodukowana przez panele słoneczne energia, nie będzie przekazywana do sieci, tylko trafi do magazynu. Stamtąd prąd zostanie wysłany do domowych gniazdek, poprawiając w ten sposób współczynnik autokonsumpcji. Połączenie magazynu z fotowoltaiką to doskonałe rozwiązanie zarówno dla budynków jednorodzinnych, jak i komercyjnych.
  • Niezależność energetyczna – posiadanie magazynu energii pozwala w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Bazując na prądzie wytworzonym przez własną instalację fotowoltaiczną, obniżają się rachunki za energię, a nagłe podwyżki cen prądu, nie są tak bardzo odczuwalne.
  • Bezpieczeństwo – magazyn energii z funkcją zasilania awaryjnego zapewnia większe bezpieczeństwo. Awarie sieci, czy przerwy w dostawie prądu to już przeszłość. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza, jeśli konsument mieszka na terenie, na którym często dochodzi do awarii sieci lub stały dostęp do prądu jest niezwykle konieczny.
  • Modułowa budowa – segmentowa budowa umożliwia łatwą i szybką rozbudowę magazynu o kolejne moduły, zyskując dzięki temu większą pojemność bez nadmiernej ingerencji w instalację.
  • Zwrot części kosztów – możliwość otrzymania dofinansowania do magazynu energii sprawia, że koszty inwestycji obniżają się nawet o połowę. Wysokość dofinansowania pozostaje zależna od wysokości dochodu.

Rodzaje magazynów energii – który wybrać?

Obecnie najczęściej wybiera się najczęściej litowo-jonowe magazyny energii. Co to jest i dlaczego taki typ urządzenia jest najpopularniejszy? Wspomniane już akumulatory kwasowo-ołowiowe trzeba było często wymieniać i choć są tańsze od rozwiązań litowo-jonowych, w perspektywie czasu są mniej opłacalne. Spadek cen i rozwój technologii tych drugich spowodował, że ostatnimi czasy zdominowały one rynek magazynów energii. I to, pomimo że wciąż pojedyncze jednostki są droższe niż te wykonywane w technologii kwasowo-ołowiowej.

Wybierając magazyn energii, trzeba zwrócić uwagę na następujące jego cechy:

  • technologie, a więc właśnie wspomnianą wyżej litowo-jonową lub kwasową ołowiową;
  • pojemność, która musi dostosowana do potrzeb gospodarstwa domowego;
  • deklarowana przez producenta ilość cykli – najczęściej jest to 10 000 kWh, co wystarcza średnio na 8 lat przeciętnego użytkowania.;
  • wielkość instalacji – trzeba sprawdzić, czy w pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na wybierany magazyn;
  • gwarancja – dobrzy producenci oferują przynajmniej 10 lat gwarancji na wszelkie usterki, ale nie dotyczy ona normalnego zużycia akumulatora.

Urządzenia wyłącznie renomowanych producentów

Nibe

Panasonic

Samsung

Bosh

Viessman

Magazyny energii – podsumowanie

Magazyny energii są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz uzyskać niezależność od krajowej sieci energetycznej. To długoterminowa inwestycja, która jednak bardzo się opłaca. Ze względu na rosnące w olbrzymim tempie podwyżki prądu oraz rządowemu wsparciu zakup magazynu energii wydaje się być obecnie inwestycją którą warto uwzględnić modernizując swój dom.

Montujemy fotowoltaikę i magazyny energii w zachodniopomorskim i lubuskim