Na czym polega kompleksowa termomodernizacja budynku?

Prace modernizacyjne obejmują wszelkie modyfikacje budynku, które mają na celu ograniczenie strat ciepła oraz uzyskania oszczędności energii. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ocieplenia budynku. Inwestorzy mogą uzyskać także pełną niezależność energetyczną dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej połączonej z pompą ciepłą.

Najczęściej stosowane modernizacje obejmują:

– Docieplanie ścian, stropów i dachów
– Montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych
– Modernizację systemu ogrzewania, wymianę źródła ciepła
– Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej


Zakres prac przeprowadzanych w ramach termomodernizacji, oraz jej parametry techniczne i ekonomiczne, określa audyt energetyczny którego przeprowadzenie jest podstawą rozpoczęcia inwestycji.

Termomodernizacja - najczęściej zadawane pytania

Po co robić termomodernizację – czy to się w ogóle opłaca?

Termomodernizacja obejmuje wiele prac polegających na ociepleniu przegród zewnętrznych, uszczelnieniu stolarki otworowej czy wymianie źródła ciepła. Modernizacja systemu grzewczego i zastosowanie instalacji OZE mogą przenieść znaczące oszczędności w przyszłości.

Wbrew pozorom termomodernizacja nie musi oznaczać generalnego remontu. Audyt energetyczny, jako narzędzie definiujące optymalny zakres prac, uwzględnia czynności, które mają realne wpływ na ograniczenie zapotrzebowania na energię. W wielu przypadkach nie ma konieczności wymiany kaloryferów, izolowania odkrytych przewodów czy modernizacji wewnętrznych instalacji elektrycznych. Kwestią kluczową jest rzetelne podejście do zapisów zawartych w analizie energetycznej.

Jakie działania składają się na termomodernizację domu?

Pierwszym krokiem na drodze do przeprowadzenia termomodernizacji jest wykonanie wspomnianej analizy pokazującej różne sposoby na zaoszczędzenie energii. W zależności od potrzeb możesz zlecić audyt energetyczny budynku bądź uproszczoną analizę energetyczną. Oba rozwiązania stanowią ważną część projektu inwestycji termomodernizacyjnej, niemniej audyt jest opracowaniem szerszym i bardziej szczegółowym. Znajdziesz w nim takie informacje jak:

 – rodzaj i sposób wykorzystania źródeł energii,
 – kondycja techniczna urządzeń grzewczych,
 – stan budynku z uwzględnieniem zmian założonych w projekcie,
 – współczynnik U izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wewnętrznych.

Audyt to coś więcej niż ocena obecnego stanu nieruchomości. W dokumencie zapisane są gotowe rozwiązania, które powinieneś wdrożyć podczas prac modernizacyjnych. Dokumentacja uwzględnia zakres prac, które pozwolą uzyskać zmniejszone zapotrzebowania na energię, a tym samym zwiększą energooszczędność domu.

Co wchodzi w skład kompleksowej termomodernizacji budynku?

Zakres działań obejmuje następujące czynności:

 – ocieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych,
 – usprawnienie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 – modernizację systemów HVAC,
 – zmniejszenie strat ciepła przez izolację drzwi zewnętrznych lub wymianę drzwi na nowe,
 – ocieplenie ścian, dachów i stropodachów, oraz stropów,
 – wymianę okien (polecane nawiewniki dostosowujące wielkość przepływu powietrza),
 – modernizację instalacji grzewczej,
 – zastosowanie odnawialnych źródeł energii (montaż paneli fotowoltaicznych),
 – modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Jak zatem widzisz, termomodernizacja to nie tylko ocieplenie budynku. Zakres prac jest bardzo szeroki, a wykonanie audytu pozwala ograniczyć wydatki i wprowadzić wyłącznie takie zmiany, które mają realny wpływ na efektywność energetyczną budynku.

Jak termomodernizacja wpływa na standard energetyczny budynku?

Termomodernizacja to coś więcej niż docieplenie budynku. Prawidłowo przeprowadzona zwiększa efektywność podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowania kotła. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zastosowanie kolektorów słonecznych, mogą liczyć na obniżenie kosztów obsługi instalacji c.w.u. o nawet 50-60% rocznie. Instalacja solarna pomaga w efektywnym zarządzaniu energią i może być stosowana z każdym źródłem ciepła – zarówno kotłem grzewczym, jaki pompą ciepła.

Praktyka pokazuje, że wymiana starego systemu grzewczego skutkuje oszczędnościami rzędu 40% w skali roku. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku drzwi i okien. Elementy stolarki otworowej, które mają niski współczynnik przenikania ciepła, redukują straty ciepła do minimalnych wartości.

Jak finansować takie projekty?

Przeprowadzenie prac remontowych to pierwszy krok na drodze do oszczędzania, niemniej nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Chcesz zwiększyć energooszczędność swojego domu niższym kosztem? Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej. W 2024 roku dofinansowanie rządowe wynosi 53 tys. zł (na jedną osobę) lub 106 tys. zł (na małżeństwo). To swego rodzaju ulga którą można odliczyć od dochodu, wykazując w formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36 lub PIT-37, do których należy również dołączyć załącznik w formie PIT/O.

termomodernizacja
termomodernizacja

Termomodernizacja domu – podsumowanie

Trudno przecenić korzyści związane z termomodernizacją budynków. Niestety, wielu inwestorów wciąż opiera się na analizie jednostkowego kosztu początkowego, nie myśląc o długoterminowych oszczędnościach. W rezultacie wybierają budżetowe materiały budowlane i urządzenia, które są gorsze jakościowo, a przez to mniej efektywne. W przypadku działań termomodernizacyjnych oszczędności na energii odczuwalne są już w czasie pierwszego sezonu grzewczego. Jeżeli zależy Ci możliwie szybkim uzyskaniu zwrotu z inwestycji, postaw na kompleksowy audyt energetyczny i rzetelną realizację założeń projektowych.